Morový sloup, který stojí na dnešním Masarykově náměstí ve Znojmě, patří k nejstarším na našem území. Byl postaven v letech 1679 – 1682 na paměť zažehnání velké morové epidemie na místě, kde zřejmě dříve bylo popraviště. O jeho autorovi se v podstatě neví, ale plastika Panny Marie Immaculaty by mohla mít nějakou souvislost s dílnou znojemského sochaře a gdaňského rodáka Michaela Mandíka.

Vyhlídka Králův stolec patří mezi nejnavštěvovanější místa v Podyjí. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes řeku Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni.

Sealsfieldův kámen se nachází v lesích nad Trauznickým údolím, naproti Králově stolci. Jedná se monumentální skalní stěnu s vyhlídkou na údolí řeky Dyje. Skála je tvořena dyjskou žulou. Své jméno tato vyhlídka dostala po rodákovi z Popic, světově známem spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, vlastním jménem Karel Postl (1793-1864). Své jméno tajil a prozradil ho teprve až v závěti. Je autorem prvních indiánek. Právě na této vyhlídce – Sealsfieldův kámen, prý rád sedával a meditoval.

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes a meandry řeky Dyje.

Jedná se o vyhlídkové a kultovní místo, ke kterému se váže řada pověstí, česky nazývané Svatý kámen. Nachází se v těsné blízkosti státní hranice na katastru obce Mitterretzbach a z naší strany k němu vede i turisticky značená cesta.

Hrádek Lampelberg byl zbudován v roce 1860 na nejvyšším místě v okolí pro jaroslavického pána. Novoromantická stavba sloužila jako vinařská búda, pod věžičkou byla totiž místnost pro hotaře - strážce vinic a maštal pro koně.

Známá též jako Vlčí věž, byla součástí Dolní či Vídeňské brány. Jedná se o nejlépe dochovanou věž gotického opevnění Znojma. Věž byla vystavena v polovině 13. století a byla součástí hlavního hradebního pásu kolem města. Její výška je 32 m a zdi jsou silné až 2,2 m. Věž byla přístupná před zbouráním hradeb pouze z hradebního ochozu, až poté bylo postaveno venkovní schodiště pro přístup do věže. Právě místo před Dolní bránou bylo častým dějištěm bojů o město.

Mezi dyjským údolím, Sedlešovicemi a Konicemi se táhne hřeben zvaný Kraví hora. Na svazích Kraví hory nad Sedlešovicemi a Konicemi se nachází jedny z nejstarších a nejkvalitnějších vinohradů této vinařské oblasti, naproti Znojmu je Kraví hora osázená ovocnými stromky a domky zdejších zahrádkářů. Území horní části je dnes součástí I. zóny Národního parku Podyjí. Díky výborným mikroklimatickým podmínkám se zde daří vegetaci.

Všechna práva vyhrazena • 2018 Toulky Znojemskem • Vyrobilo Studio Tužka - Webdesign ZnojmoFotograf Znojmo