Sealsfieldův kámen se nachází v lesích nad Trauznickým údolím, naproti Králově stolci. Jedná se monumentální skalní stěnu s vyhlídkou na údolí řeky Dyje. Skála je tvořena dyjskou žulou. Své jméno tato vyhlídka dostala po rodákovi z Popic, světově známem spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, vlastním jménem Karel Postl (1793-1864). Své jméno tajil a prozradil ho teprve až v závěti. Je autorem prvních indiánek. Právě na této vyhlídce – Sealsfieldův kámen, prý rád sedával a meditoval.

Vyhlídka Králův stolec patří mezi nejnavštěvovanější místa v Podyjí. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes řeku Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni.

Vyhlídka Devět mlýnů nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes a meandry řeky Dyje.

Morový sloup, který stojí na dnešním Masarykově náměstí ve Znojmě, patří k nejstarším na našem území. Byl postaven v letech 1679 – 1682 na paměť zažehnání velké morové epidemie na místě, kde zřejmě dříve bylo popraviště. O jeho autorovi se v podstatě neví, ale plastika Panny Marie Immaculaty by mohla mít nějakou souvislost s dílnou znojemského sochaře a gdaňského rodáka Michaela Mandíka.

Hrádek Lampelberg byl zbudován v roce 1860 na nejvyšším místě v okolí pro jaroslavického pána. Novoromantická stavba sloužila jako vinařská búda, pod věžičkou byla totiž místnost pro hotaře - strážce vinic a maštal pro koně.

Jedná se o vyhlídkové a kultovní místo, ke kterému se váže řada pověstí, česky nazývané Svatý kámen. Nachází se v těsné blízkosti státní hranice na katastru obce Mitterretzbach a z naší strany k němu vede i turisticky značená cesta.

Rotunda sv. Kateřiny (Rotunda panny Marie) je Českou národní kulturní památkou. Rotundu najdete v areálu Znojemského hradu a bývalého Znojemského pivovaru. Je postavena na vyvýšeném skalním výběžku a je neobvyklá tím, že se do ní vstupuje schodištěm. Je jednou z mnoha rotund z raného středověku, která byla zbudována na území Moravy a Čech. Od ostatních rotund ji však odlišuje interiér. Románské nástěnné malby z roku 1134 jsou stále zachovány.

Známá též jako Vlčí věž, byla součástí Dolní či Vídeňské brány. Jedná se o nejlépe dochovanou věž gotického opevnění Znojma. Věž byla vystavena v polovině 13. století a byla součástí hlavního hradebního pásu kolem města. Její výška je 32 m a zdi jsou silné až 2,2 m. Věž byla přístupná před zbouráním hradeb pouze z hradebního ochozu, až poté bylo postaveno venkovní schodiště pro přístup do věže. Právě místo před Dolní bránou bylo častým dějištěm bojů o město.

Všechna práva vyhrazena • 2018 Toulky Znojemskem • Vyrobilo Studio Tužka - Webdesign ZnojmoFotograf Znojmo